Jak vyčistit ventilátor?

Do koupelny, kuchyně nebo jinam – dnes už můžeme pořídit ventilátor za cenu od několika stokorun. Přesto se vyplatí prodloužit jeho životnost tím, že se o něj bude pečovat. V tomto návodu si řekneme, jak ventilátor vyčistit, aby zase fungoval, jak má. Nezabere to moc času a zvládne to každý za pár minut.

Vzduch je čistý!

Vzduch kolem nás obsahuje různě velké množství prachových částic a spolu se vzdušnou vlhkostí tvoří směs, která se usazuje na částech ventilátoru, přes které vzduch prochází. Pokud jednou za čas neprovedeme očištění těchto částí, nejen že pak nebudeme dýchat tak čistý vzduch, ale po čase může dojít až zastavení ventilátoru

Jak na to?

1. Vypněte jistič

Nejprve odpojte ventilátor od přívodu elektrického proudu. Ve většině případů nestačí mít pouze vypnutý vypínač. Pokud máte ventilátor opatřen časovým spínačem, vypínač vypne pouze ovládací fázi, ale do ventilátoru vám stále proudí proud na pracovní svorku. Proto musíte vypnout jistič. Manipulaci s ventilátorem by měl správně provádět elektrikář, ale známe se – je to výzva.

2. Pryč s mřížkou

Při samotném čištění nejprve sejměte čelní mřížku. Novější ventilátory mají pojistný šroubek zajišťující fixaci mřížky na těle ventilátoru.

3. Demontáž ventilátoru

Nyní si zkontrolujte fázovou zkoušečkou, zda máte skutečně odpojený ventilátor od napájení. Před odpojením přívodních vodičů si poznačte, který šel do které svorky. Není to jedno. Při chybném zapojení se ventilátor nemusí rozeběhnout. Potom vodiče uvolněte od svorek a ventilátor demontujte. Kompletní očistu je možné provést ve většině případů pouze mimo původní instalaci.

 

4. Čistota půl zdraví

Rukou (nejlépe s rukavicí) odstraňte ty největší nánosy. Poté si vezměte na pomoc štětec a tím vyčistěte zbylé nečistoty.

  • Důvod, proč demontovat celý ventilátor, je ten, abyste se dostali k vrtulce – nejdůležitější části ventilátoru.                                                                          

  • Slabým tahem stáhněte vrtulku z hřídele. Po vytažení a rozebrání ventilátoru teprve zjistíte, proč byl ventilátor poslední dobou tak hlučný. Především na oběžném kole byly nabaleny již ztvrdlé nánosy směsi, kterou odsávaný vzduch obsahuje.

  • S čištěním vrtulky opatrně. Náběhové hrany lopatek bývají velmi tenké a mohlo by dojít jak k jejich poškození, tak k vašemu zranění o ostrou hranu.

  • Po celkové demontáži opatrně očistěte tělo ventilátoru. Dbejte, aby se nic nedostalo do prostoru s motorem, který máte v tuto chvíli odkrytý. Jakékoli narušení měděného drátu by mohlo znamenat pozdější spálení a nefunkčnost motoru.

 

 Po očištění všech jednotlivých dílů ventilátor opět nainstalujte a užívejte si další čas jeho bezproblémového chodu.

Očista ventilátoru se vyplatí. Čas, který tomu věnujete, je jistě kratší než doba potřebná k jeho zakoupení. Navíc každá ušetřená koruna se hodí.

 
Máte k čištění nějaké otázky? Zavolejte nám na telefonní číslo 545 211 408. Můžete nám také napsat e-mail na info@ventilatory-kars.cz nebo se za námi stavit na specializovanou prodejnu ventilátorů na Ponávku 12.
 
Chcete si pořídit ventilátor? Není nic jednoduššího, než se stavit k nám na Ponávku 12 a vybrat ho s odborníkem, nebo dát přednost e-shopu a vybrat tam. 

 

 


zpět na výpis článků


Copyright © 2015 ventilatory-kars.cz | Využíváme služby Retail Acceleratoru společnosti Shockworks.